Prep Track and Field: Jefferson City girls take fourth in Rusty Hodge Invitational


BLUE SPRINGS — The Jefferson City Lady Jays took fourth out of 17 teams Thursday in the Rusty Hodge Invitational at Blue Springs South High School.

The Lady Jays were led by Cheria Galbreath with two event wins. Galbreath started with a first-place finish in the 100-meter hurdles with a time of 16.16 seconds, then won the 300 hurdles in 46.27.

Jefferson City had two other event winners Thursday.

Stevenette Samuels won the discus with a throw of 135 feet, four inches and took fifth in shot put with a throw of 37-6.5, while Lillian Davis won the shot put for the Lady Jays with a heave of 39-0.5.

Jefferson City’s 4×400 relay team of Galbreath, Riley Schonhardt, Ella Kinsey and Victoria Smith finished fifth in 4:17.28.

Schonhardt had two other top-five finishes, taking third in the 100 hurdles with a time of 17.11 and fifth in the 300 hurdles in 50.76.

Rounding out the Lady Jays top-five finishers was Kaylee Redcay, who took fifth in the javelin with a throw of 117-7.

The Jefferson City Jays finished 14th out of 17 teams in the event Thursday.

The Jays had three top-five finishes in the events, with Jayden Roling capturing two of them.

Roling finished fifth in both the discus and shot put, throwing the disc 129-10 and the shot 46-6.25.

Charles Burns was the other top-five finisher after a fourth-place time of 15.99 in the 110 hurdles.

The Lady Jays will be back in action next Thursday at the Girls’ Night Out at Parkview High School, while the Jays will be off until next Friday when they compete in the Hillcrest Invitational.

Here are the team scores and the results for Jefferson City:

BOYS

Team scores: 1. Blue Springs, 154; 2. Liberty, 90.5; 3. Lee’s Summit, 74; 4. Hickman, 57; 5. Lee’s Summit North, 53; 6. Grain Valley, 49; 7. Ruskin, 48; 8. Raytown, 46; 9. Raymore-Peculiar, 36; 10. Blue Springs South, 26.5; 11. Grandview, 25; 12. Fort Osage, 23.5; 13. Pleasant Hill, 20; 14. Jefferson City, 19.5; 15. (tie) William Chrisman, 7; 15. (tie) Raytown South, 7; 17. St. Joseph Central, 5.

4×800-meter relay:6. Jordan Johnson, Austin Rukaria, Jackson Gerbes, Seth Stumbaugh, 8:44.07.

110-meter hurdles:4. Charles Burns, 15.99; 19. Nolan Shinkle, 18.78.

100-meter dash:15. Jacob Wilson, 11.92.

4×200-meter relay: 12. Collin Ice, Antoine Joiner, Jacob Wilson, Tanner Wingrath, 1:34.68

1,600-meter :14. Seth Stumbaugh, 4:48.90; 15. Jackson Gerbes, 4:51.04.

4×100-meter relay: 8. Collin Ice, Jacob Wilson, Jaiden LaViolette, Antoine Joiner, 44.74.

400-meter dash: 12. Jordan Johnson, 54.14; 16. Tanner Wingrath, 55.16.

300-meter hurdles: 8. Charles Burns, 43.48; 17. Nolan Shinkle, 46.24.

800-meter : 15. Lucas Waite, 2:15.74; 19. Austin Rukaria, 2:18.66.

200-meter dash: 20. Jacob Wilson, 24.18; 22. Antoine Joiner, 24.28.

3,200-meter : 15. Colton Hise, 11:57.67; 18. Noah Woodruff, 12:31.23.

4×400-meter relay: 12. Braylon Baker, Charles Burns, Seth Stumbaugh, Jordan Johnson, 3:39.86.

Pole vault:15. Mikel Carver, 9-6.25.

High jump:8. Charles Burns, 5-9; 11. Antoine Joiner, 5-7.

Long jump: 19. Zy’Trell King, 18-10.5.

Triple jump: 17. Tytus Oliver, 36-8.25; 20. Jaiden LaViolette, 33-4.75.

Shot put:5. Jayden Roling, 46-6.25; 29. Jacob Wade, 32-11.

Discus:5. Jayden Roling, 129-10; 17. Victor Azuara, 117-5.

Javelin: 8. Victor Azuara, 139-9; 16. Antonio Torres, 125-2.

GIRLS

Team scores: 1. Blue Springs, 143.50; 2. Liberty, 89; 3. Blue Springs South, 83.5; 4. Jefferson City, 73.5; 5. Pleasant Hill, 60; 6. Grain Valley, 47; 7. (tie) Lee’s Summit, 45; 7. (tie) Raymore-Peculiar, 45; 9. Grandview, 31.5; 10. Hickman, 30; 11. Lee’s Summit North, 26; 12. Ruskin, 19; 13. Raytown, 16; 14. Raytown South, 14; 15. Fort Osage, 10; 16. St. Joseph Central, 6; 17. William Chrisman, 2.

4×800-meter relay: 6. Jenna Schnipper, Ella Kinsey, Adelaide Jones, Victoria Smith, 10:34.05.

100-meter hurdles: 1. Cheria Galbreath, 16.16; 3. Riley Schonhardt, 17.11.

100-meter dash:11. Audrina Houston, 13.67; 21. Emerald Okpodighe, 14.13.

4×200-meter relay: 7. Riley Schonhardt, Audrina Houston, Cheria Galbreath, Lyric Hearn, 1:50.08.

1,600-meter run: 11. Adelaide Jones, 5:57.48; 14. Makayla Cordes, 6:16.50.

4×100-meter relay: 9. Raniya Hurtalt, Emerald Okodighe, Audrina Houston, Lyric Hearn, 52.25.

400-meter dash: 8. Victoria Smith, 1:04.24; 12. Ella Showers, 1:05.68.

300-meter hurdles:1. Cheria Galbreath, 46.27; 5. Riley Schonhardt, 50.76.

800-meter run: 7. Ella Kinsey, 2:34.11.

200-meter dash: 19. Lyric Hearn, 28.88; 20. Emerald Okpodighe, 29.03.

3,200-meter run:8. Jenna Schnipper, 12:31.69.

4×400-meter relay: 5. Cheria Galbreath, Riley Schonhardt, Ella Kinsey, Victoria Smith, 4:17.28.

High jump: 6. Deyja Mayes, 4-7.

Long jump: 17. Lyric Hearn, 14-0.5; 20. Makayla Cordes, 13-11.

Triple jump:10. Maleighka Luebbering, 31-8.25; 16. Addison Mutert, 29-3.5.

Shot put: 1. Lillian Davis, 39-0.5; 5. Stevenette Samuels, 37-6.5.

Discus:1. Stevenette Samuels, 135-4. 16. Deja Rogers, 91-0.

Javelin:5. Kaylee Redcay, 117-7; 9. Maleighka Luebbering, 105-2.



Source link

You May Also Like

More From Author

+ There are no comments

Add yours